9,2. ЕПОХА ЗОЛОТОГО СТАНДАРТУ
Протягом XlX ст. і частково XX ст. панувала система золотого стандарту. Щодо точніших дат, то тут є певна невизначеність. Одні вчені вважають, що епоха золотого стандарту починається з кінця XVIII ст.
в Англії; хоча законодавчо вона закріплена в 1816 р., а інші - що епоха золотого стандарту почалася в 1821 р., коли Британська імперія зробила фунт стерлінгів таким, який конвертується в золото. Незабаром і США зробили те саме з доларом.Ще складніше визначити закінчення цього періоду. Перша світова війна суттєво розхитала цю систему в більшості країн. У США, всередині країни вона припинила своє існування 1933-го, тобто після Великої депресії. Тому деякі дослідники вважають це завершенням епохи золотого стандарту. Однак фактично її елементи продовжували існувати після Другої світової війни, і тільки в 1971 р. зникли останні сліди, коли США припинили практику купівлі-продажу золота за фіксованою ціною.
Система золотого монометалізму мала форму золотомонетного стандарту, якому властиві характерні карбування та обіг золотих монет, вільний обмін паперових грошей (банкнот) на золото відповідно до встановленого законом вмісту Металу в грошовій одиниці.
Розквіт золотого стандарту припадає на кінець XIX і початок XX ст. Саме в цей період багато країн здійснили грошові реформи. Показовою щодо цього є грошова реформа в царській Росії в 1897 р., коли в обіг було впроваджено золоті рублі. Паперові гроші вільно обмінювалися на золото. Рубль дорівнював 0,77 г золота. Золотий вміст долара становив 1,6, фунта стерлінгів - 7,3, франка - 0,29 і марки - 0,25 г золота. Отже, російський рубль містив набагато менше золота, ніж фунт стерлінгів, приблизно вдвічі менше, ніж долар, однак вдвічі більше, ніж марка, і в 2,5 разу більше, ніж франк.
Золоті гроші вільно перебували в обігу поряд з кредитними. Рівновага підтримувалася суворим контролем з боку Держбанку за випуском кредитних білетів, кількість яких в обігу не могла перевищувати золотого запасу країни більш ніж на 300 млн рублів.
Реально золотий запас інколи перевищував суму кредитних білетів, які перебували в обігу. Причому перевищення становило 1,5 разу.Стабільність і конвертованість рубля ґрунтувалися на солідному фінансовому фундаменті. За десятиліття (1887-1897) золотий запас збільшився майже в 2,5 разу і перевищив 1 млрд руб. Цьому сприяло традиційно позитивне сальдо зовнішнього торгового балансу. Бюджет країни був бездефіцитним, а промислове виробництво за 1890-1899 рр. подвоїлося.
Як зауважують фахівці, дивним було те, що введення в обіг золотих монет не викликало ажіотажного попиту на них. Більше того, від них нерідко намагалися відмовитися, як від незручних в обігу. В цьому відношенні цікавим є уривок з праці Д. Рікардо “Пропозиції на користь економного та стійкого грошового обігу”. Д. Рікардо був прибічником золотого стандарту, оскільки без цього, як він вважав, немає стійкої валюти. Однак він добре розумів, що золотий обіг є відчутним тягарем для економіки країни. Грошова система, на його погляд, мала бути не тільки стійкою, а й економною. А такою вона може бути лише тоді, коли в обігу перебувають паперові гроші, які можна обмінювати на золото. Цікаво й те, що Рікардо вважав доцільним обмін паперових грошей не на золоті монети, а на золоті зливки. Це дало б змогу вважати, що населення захищене від надмірної експансії паперових грошей. При цьому здійснення обміну можливе при мінімальних золотих запасах. Д. Рікардо був переконаний, що для Англії запас золота в 3 млн фунтів стерлінгів у разі належного ведення справ є достатнім, забезпечує циркуляцію банкнот в 24 млн.
Введення золотого стандарту потребує від кожної країни-учасника конвертувати свою внутрішню валюту в золото за фіксованим курсом. Тому першою в історії світовою валютною системою була система, що ґрунтувалася на золотому стандарті. Вона сформувалася у період найбільшого поширення золотого стандарту наприкінці XlX - початку XX ст. Не було жодних міжнародних норм, які б регулювали валютні відносини. Проте в цьому не було потреби.
Основу валютних курсів становив валютний золотий паритет. Існував вільний експорт-імпорт золота із країни в країну, обмін національної валюти на іноземну не обмежувався, що сприяло стабільності валютних курсів. їх відхилення від валютних паритетів обмежувалося вартістю витрат на перевезення золота з однієї країни до іншої. Ця система сприяла швидкому економічному зростанню.З переходом до монополістичної та державно-монополістичної стадії розвитку золотомонетний стандарт увійшов у суперечність із процесами концентрації та централізації капіталу, регулювання економіки з боку монополій і держави.
На зміну золотомонетному стандарту після Першої світової війни прийшла система золотодевізного стандарту, яка була юридично оформлена рішеннями Генуезької конференції (1922). Проте вона проіснувала зовсім недовго. В період світової економічної кризи (1929-1939) ця світова валютна система зазнайка краху.
XX ст., починаючи з Першої світової війни, - це час поступового, але неухильного вилучення золота з обігу, припинення виконання ним функції загального еквівалента, грошового товару. Цей процес виявився складним. Перша світова війна потребувала значних коштів, виникали дефіцити державних бюджетів, що послабило золотогрошові системи.
У більшості країн золоті монети були вилучені з обігу. В повоєнний період золотомонетний стандарт зберігся тільки в США. В Англії та Франції було запроваджено золотозливковий стандарт, за якого монети в обіг не випускалися, але забезпечувався обмін банкнот на золоті зливки. Стандартна вага таких зливків становила 12,5 кг. Деякі країни ввели систему золотодевізного стандарту, за якого прямого обміну національних грошових одиниць на золото не було, але їх можна було обмінювати на іноземну валюту (девізу), яка обмінювалася на золото.
Важливий крок у бік скасування золотого стандарту було зроблено під час світової економічної кризи (1929-1933). У 1933 р. всі золоті гроші в США були вилучені з обігу. Два спеціальних виданих у той час укази вимагали, щоб усі приватні особи, фірми та банки продали все своє золото банкам ФРС і Казначейству за ціною, що переважала на той час і становила 20,67 дол.
за унцію. Вилучення золота з обігу означало, що жителі США більше не могли перетворювати долари в золото, і тільки іноземні власники доларів зберігали право на конвертованість валюти до 1971 р. Ціна золота дорівнювала 35 дол. за унцію.Зменшення ролі золота тривало у зв’язку з Бреттон-Вудськими угодами (1944) країн антигітлерівської коаліції. Згідно з цим рішенням поряд із золотом світовими резервними та розрахунковими валютами стали дві національні валюти - долар США та фунт стерлінгів Англії. Це означало, що монополії золота в міжнародних валютних відносинах було покладено край. Воднораз США взяли на себе зобов'язання підтримувати обмін паперових доларів на золото за офіційною ціною: 35 дол. за одну тройську унцію (31,103 г), проте тільки для центральних банків та урядових установ інших країн. Претендування долара на роль світових грошей потребувало зміцнення його позицій. З цією метою всі країни - члени системи встановили міцні паритети їхніх валют до долара та зобов’язалися підтримувати через валютну інтервенцію курси валют на рівні цих паритетів, не допускаючи їх ринкових коливань більш ніж на 1 % у той чи інший бік.
BpetnmoH-BydcbKa валютна система впродовж 50-60 років сприяла розвитку міжнародних економічних відносин. Однак вона вирізнялася глибокими внутрішніми суперечностями. Обмін паперових доларів на золото виявився відчутним тягарем для США. До 1970 р. короткостроковий зовнішній борг США в 6 разів перевищував золотий запас. До того ж, майже монопольна влада долара на світовій арені не відповідала зростаючій могутності об’єднаної Європи та Японії. Пошуки виходу із ситуації, що склалася, привели до реалізації давньої ідеї Дж. Кейнса про створення "регулюючої валюти”. І справді, такою валютою стала СДР (спеціальні права позичання) - штучна валютна одиниця, випуск якої розпочався з 1 січня 1970 р. Спочатку вона була прив'язана до золота, її золотий вміст становив 0,888671 г і прирівнювався до долара США. Після девальвації долара в 1971 і 1973 рр. курс СДР підвищився щодо долара в 1,2 разу. Згодом відмовилися від золотого вмісту і почали визначати вартість СДР на основі середньозваженої вели-
чини ринкових курсів п’яти валют - долара США, марки Німеччини, французького франка, англійського фунта стерлінгів і японської єни.
Новий важливий крок до зменшення ролі золота в грошовій системі був передбачений в 1968 р. Для цього було скасовано зобов’язання банків ФРС тримати резерви в золоті. В1914 р., коли ФРС перебувала у процесі становлення, в умовах існування золотого стандарту розміри резервів банків залежали від припливу та відпливу золота. При золотогрошовому обігу рух золота підпорядкований ринковій кон’юнктурі: збільшується товарообіг, золото зі скарбниць втягується в ринковий обіг і, навпаки, у зв’язку з негативною зміною ринкової кон’юнктури золото повертається до казначейств.
До 1945 р. усі банки ФРС були зобов’язані мати золоті резерви в розмірі 40 % номінальної вартості банкнот, випущених ними в обіг, і 35 % суми їх депозитів. У 1945 р. ці обидві пропорції було знижено до 25 %. У 1965 р. було скасовано вимоги, які стосувалися резервів для депозитів у Федеральних резервних банках, а в 1968 р. те саме сталося і з банкнотами ФРС. Ці рішення не були довільними, вони зумовлені ситуацією, за якої кількість наявних грошей у населення протягом 20-ти років напередодні 1968 р. давали приріст у середньому 34 % за рік. Такі темпи зростання не могли б тривати, якби банкноти забезпечувалися резервами золотих сертифікатів.
Економічна криза початку 1970-х років зумовила дієві заходи щодо золота. Зростання інфляції різко посилило попит на золото, оскільки населення прагнуло його придбати для захисту своїх заощаджень від інфляції. Ринкова ціна золота зросла з 36 дол. у 1970 р. майже до 160 дол. в 1974 р. Якщо до 1971 р. США утримували ціну на золото на фіксованому рівні, то в 1971 р. було оголошено, що це зобов'язання більше не буде виконуватися. На цьому епоха золотого стандарту фактично закінчилася.
Як оцінити епоху золотого стандарту? Національна Комісія США із золота й золотого обігу, як і Енциклопедія американської економічної історії, називають цей час періодом найбільшого розквіту в американській історії. Рівень інвестицій у капітальні засоби був надзвичайно високим, безробіття практично не було, а реальні виробничі затрати знижувалися високими темпами. Жоден період в американській економіці ні до, ні після цього не забезпечував настільки значних темпів зростання реальної заробітної плати. Отже, система золотого стандарту забезпечувала стабільність як у внутрішній, так і в зовнішній економічній політиці. В цьому її переваги. Водночас і золотий стандарт мав свої вади.
По-перше, виявилося неможливим проведення незалежної грошово-кредитної політики, спрямованої на розв’язання внутрішніх проблем країни.
По-друге, у воєнні часи, коли різко зростають потреби в коштах, збільшення випуску паперових грошей одразу ставить під сумнів конвертованість їх у золото. Ті країни, які прагнули це робити при збереженні конвертованості паперових грошей у золото, швидко втрачали свій золотий запас. Як пишуть Е. Долан, К. Кемпбелл, Р. Кемпбелл у книзі “Гроші, банківська справа та грошово-кредитна політика’^ з цієї причини США практично відмовилися від золотого стандарту під час громадянської війни, а європейські країни відмовилися від нього під час Першої світової війни. Після цих потрясінь спроби відновити золотий стандарт не мали успіху.
9.3.
Еще по теме 9,2. ЕПОХА ЗОЛОТОГО СТАНДАРТУ:
- Система «Золотого стандарта»
- Золотой стандарт
- • Золотой стандарт
- 4.3.5.Золотой стандарт
- Новый золотой стандарт
- первый этап - «золотой стандарт»
- § 6. Денежная теория и крушение золотого стандарта
- § 4. Металлизм или теория золотого стандарта в Европе и России
- 67. Международные валютные системы. Золотой стандарт
- Система «Золотой стандарт» или Парижская валютная система
- Факты о золоте, мифы о золоте
- Постіндустріальне суспільство як епоха зародження та становлення «нової економіки»: сутність та ознаки
- Золото возрожденное